Пукна ли тиквата меѓу САД и Украина? Се појавуваат се поголеми разлики, никако да дојде крајот на војната

Повеќе од една година по почетокот на војната, зад сцената меѓу Вашингтон и Киев има се поголеми разлики во однос на воените цели и можни точки на несогласување за тоа како и кога ќе заврши конфликтот, пишува порталот Политико.

Јавно, имаше мало несогласување меѓу Бајден и украинскиот претседател Володимир Зеленски, но врз основа на интервјуа со 10 функционери, пратеници и експерти, Политико известува дека се појавуваат нови точки на тензија: саботажа на гасоводот Северен тек, исцрпувачка одбрана на стратешки неважниот украински град Бахмут; и план за борба за враќање на Крим, каде што руските сили се вкоренети речиси една деценија.

Русија го опсадува Бахмут веќе девет месеци, иако заземањето на тој град во југоисточна Украина нема да направи малку за да го промени текот на војната. Двете страни претрпеа големи загуби и го претворија градот во урнатини, а Украина одбива да го напушти разурнатиот град дури и по огромна цена.

„Секој ден од одбраната на градот ни овозможува да добиеме време за да подготвиме резерви и да се подготвиме за идните офанзивни операции“, рече генерал-полковник Олександр Сирски, командант на копнените сили на Украина. „Во исто време, во битките за Бахмут, непријателот го губи најподготвениот и борбено способен дел од својата војска – јуришните трупи на Вагнер“.

Неколку претставници на американската администрација почнуваат да се грижат дека Украина троши толку многу работна сила и муниција во Бахмут што може да ја загрози нивната способност да започнат голема контраофанзива напролет.

„Секако не сакам да го отфрлам огромниот напор што го вложија украинските војници и лидери во одбраната на Бахмут – но мислам дека тој град има повеќе симболична отколку стратешка и оперативна вредност“, рече министерот за одбрана Лојд Остин.

Засега Киев ги игнорираше приговорите на Вашингтон.

Во меѓувреме, американското разузнавање проценува дека неименувана „проукраинска група“ е одговорна за уништувањето на гасоводот „Северен тек“ минатата есен.

Одвреме-навреме имаше и фрустрации во врска со испораката на оружје од Вашингтон во Украина. Соединетите Американски Држави испратија убедливо најмногу оружје и опрема на фронтот, но Киев секогаш гледаше напред, за следниот пакет залихи. Иако повеќето од администрацијата беа сочувствителни на очајот на Киев, имаше незадоволство поради постојаните барања. А на моменти Зеленски не покажуваше соодветна благодарност, пишува Политико, повикувајќи се на двајца функционери во Белата куќа кои не се овластени јавно да зборуваат за приватни разговори.

Неодамнешниот извештај дека Пентагон ја блокирал желбата на администрацијата на Бајден да сподели докази за можни руски воени злосторства со Меѓународниот кривичен суд, исто така, фрли друга сенка на клупата за единство. Но, растечките несогласувања може да сигнализираат поголема поделба во дебатата за тоа како војната ќе заврши.

Иако Бајден вети постојана поддршка, а касата засега е отворена, САД јасно му ставија до знаење на Киев дека не можат бескрајно да ја финансираат Украина на ова ниво. Иако поддршката за Украина во голема мера беше двопартиски напор, мал, но се поголем број републиканци почнаа да изразуваат скептицизам во врска со употребата на американските пари за поддршка на Киев, без да ѝ се гледа крајот на војната.

Кризните точки се уште лебдат на хоризонтот. Инсистирањето на Зеленски сите територии – вклучително и Крим, кој е под руска контрола од 2014 година – да и бидат вратени на Украина пред да започнат мировните преговори, само ќе ја продолжи војната, според американските официјални лица. Државниот секретар Антони Блинкен му сигнализираше на Киев дека потенцијалното украинско повторно заземање на Крим ќе биде црвена линија за Путин, што може да доведе до драматична ескалација.

Покрај тоа, Пентагон постојано изразува сомневање дека украинските сили – и покрај тоа што се вооружени со софистицирано западно оружје – ќе можат да ја истераат Русија од Крим.

Засега, Бајден остана на својот рефрен дека САД ќе ги препуштат сите одлуки за војна и мир на Зеленски. Но, низ Вашингтон започнаа шепоти за тоа колку тоа ќе биде одржливо додека војната се одолговлекува – а се наѕираат уште едни претседателски избори.

„Никогаш немало војна во историјата без неуспеси и предизвици“, рече претставникот Џејсон Кроу, армиски ветеран и член на HFAC. „Прашањето не е дали Украинците имаат назадување, туку како реагираат и ги надминуваат. Украина ќе победи, ќе ја порази Русија и ќе остане слободна“.