Попова Шапка со снежна покривка од 26 сантиметри

Како што информира УХМР, измерени се и 22 литра на метар квадратен во Пожаране, 20 во Маврови Анови, 16 во Тетово, 15 во Дебар, 9 во Попова Шапка, 5 во Претор, 4 во Скопје Зајчев Рид, 3 во Куманово и Крушево, како и 2 литра Берово, додека на Попова Шапка има снежна покривка со дебелина од 26 сантиметри.

Минималните температури до 8:30 часот се движеа од -1 степен на Попова Шапка и Лазарополе, еден во Маврови Анови, 2 во Тетово и Берово, 3 во Крушево, 4 во Скопје-Зајчев Рид, Куманово, Прилеп и Струмица, 6 во Битола, Претор и Дебар, 7 во Гевгелија, 8 во Штип, Охрид, Крива Паланка, Виница и Дојран, како и 9 во Демир Капија.

Според УХМР, времето денеска ќе биде променливо облачно и ветровито. Особено во западните делови ќе има повремени врнежи од дожд, кои на северозапад ќе бидат пообилни, над 25 литри на метар квадратен. Снег ќе има само на повисоките планински врвови. Ќе дува засилен, повремено силен ветер од јужен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 9 до 14 степени.