Тинејџер се заканувал дека ќе однесе бомба во училиште бидејќи имал неоправдани

Полицијата во српскиот град Пирот го уапсила М.А.(19) поради постоење на основи на сомнение дека сторил кривично дело „загрозување на сигурноста“.

Тинејџерот е осомничен дека му се заканил на наставник во гимназија во Бабушница дека ќе донесе бомба во училиштето и „ќе реши се“, откако тој го предупредил да се грижи за неоправданите отсуства

Полицијата веднаш извршила претрес во неговиот стан, но не пронашла експлозивни направи или оружје.

На осомничениот му е одредена мерка притвор до 48 часа и со кривична пријава е спроведен во Основното јавно обвинителство – Пирот, соопшти денеска тамошната полиција.