Пукање на универзитет во САД: Тројца загинати, петмина повредени. Напаѓачот мртов

Во пукотницата загинаа три лица, најмалку пет други се ранети, а напаѓачот загина во кампусот на Државниот универзитет во Мичиген во Ист Ленсинг, соопштија властите и локалните медиуми.

Полицијата на Твитер објави дека имало пукање на две локации во универзитетскиот кампус и дека има ранети. Локалните медиуми објавија видео снимка на која се гледа како полицајците пристигнуваат на местото на настанот, а на Твитер профилот на градот Ист Лансинг се вели дека едно лице, ниско лице со маска, пукало.

Државниот универзитет во Мичиген (МСУ) е јавна високообразовна институција со кампус од 50.000 студенти и се наоѓа во Ист Лансинг, универзитетски град кој се наоѓа во близина на главниот град на државата Мичиген, Лансинг, и на околу 140 километри северозападно од Детроит.