ПУКАЛЕ ВО РЕЉА ПОПОВИЌ КОГА ИМАЛ 19 ГОДИНИ: Куршум му го прободел стомакот!

Реља Поповиќ стекна огромна популарност во музиката што ја свири, оженет е со пејачката Николија Јовановиќ со која има две ќерки и живее мирен живот, а малкумина знаат дека на 19 години за влакно ја избегна смртта.

Како што тогаш беше наведено, Реља бил застрелан со пиштол во стомакот како матурант на угостителско-туристичката школа. Се се случило во 2008 година кога наводно ја навредувал девојката на пиштолџијата Милош Ивановиќ, попознат по прекарот Мишко Патсов.

По пукањето, тој итно бил пренесен во Ургентниот центар, каде му била извршена операција, а лекарите, борејќи се за неговиот живот, биле принудени да му ги отстранат бубрегот и слезината. Напаѓачот веднаш бил уапсен.

Како што еднаш кажа и самиот Реља, поради овој немил настан не се запишал на актерска игра на ФДУ. Помина во првиот круг но, според него, многумина се плашеа дека нема да биде физички подготвен за ваков чекор, па не беше примен. Подоцна приватно завршил со актерството, но и до ден денес жали што повеќе не се занимавал со таа работа.

  • На 22 мај 2008 година бев во кафуле со друг маж и двајца пријатели. На масата до нас седеше маж на околу четириесет години. Бил видно пијан. Цело време кога фрлаше работи по моите пријатели бараше да играат на неговата маса, на што јас реагирав – изјави во една прилика.
  • Во вербалната дискусија во која застанав во одбрана на моите пријатели, келнерката ни рече да излеземе од кафеаната бидејќи морала да затвори. Излеговме надвор и тогаш тој извади пиштол и ми го стави на глава. Не знам ни како успеав да го спуштам оружјето и се сеќавам само на страшната болка во стомакот. Паднав на земја и изгубив свест. Се разбудив во Ургентниот центар.

Поради тешка повреда на стомакот, Реља помина еден месец во болница.

  • Десет дена бев во шок соба со дваесет и четиричасовен надзор од медицинскиот персонал. Мораа да ме оперираат бидејќи куршумот ми ги повреди виталните органи. Му должам голема благодарност на професорот Ѓукиќ, кој ме оперираше и цело време управуваше со мојот случај. И денес не знам како би му се оддолжил за се што направи за мене.

Напаѓачот е уапсен неколку часа подоцна, недалеку од местото на несреќата. Тој подоцна беше осуден на шест и пол години затвор.

  • На сите им посакувам добро, вклучително и на тој човек, ако воопшто може да најде начин да живее со тоа што ми го направи – изјави тогаш Реља Поповиќ за медиумите, пренесува гореспоменатиот весник.