Многумина со нетрпение го очекуваат 10-ти јануари, денот кога се објавуваат мемоарите на принцот Хари, во кои тој открива многу непознати работи за себе и за кралското семејство.

Забеганиот принц Хари во своите мемоари како никогаш досега му се обрати на семејството, а иако излегуваат деновиве, неговите детали протекуваат.

Така се дозна за физичката пресметка на браќата Хари и Вилијам поради Меган Маркл, потоа дека Кејт и Вилијам го поттикнале Хари да дојде на забава во нацистичка униформа, што беше епски скандал, но и бројни други валкани детали.

„Можно е тоа да е нешто што ќе го означи почетокот на крајот на монархијата и за тоа треба да се разговара. Ова е важно, со оглед на сегашната недоверба кон државата и подемот на десничарската политика“, вели Кетрин Мајер, кралска аналитичарка, чија книга „Срцето на кралот“ и самата била предмет на различни безбедносни проверки, пишува „Гардијан“.

Мајер, исто така, тврди дека основните прашања што ги поставува Хари во неговата серија на Нетфликс и новата книга, заедно со неговите интервјуа со Опра Винфри и Том Бредби од ITV, се целосно избегнувани.

„Обвинувањата за малтретирање, расизам и мизогинија, како и класните разлики поткрепени со монархијата, на крајот ќе се здружат за да ја поткопаат основата на која владее кралското семејство доколку не се решат“, предвидува таа.

„Постои општа заблуда дека ова е лесна приказна за британска туристичка атракција. Поларизацијата од двете страни на конфликтот е стилизирана како одбрана на монархијата, но не е“, рече Мајер.

„Ова не е само приказна за славни личности. Она за што зборуваме е статусот на значајна државна институција, со значителни овластувања и значително финансирање на даночните обврзници, така што без разлика дали сте за или против монархијата, тоа заслужува сериозно разгледување“, тврди тој.

Изгледите за помирување беа мали дури и пред книгата, рече Мајер, „но постои силен поттик за кралот Чарлс да иницира некаков вид примирје – затоа што ова е исто така последица од неговиот прв брак, а прашањата за кралицата Камила се повторно кои се појавуваат“.

Мајер забележува дека наводниот расизам, малтретирање и манипулација со имиџот во објектот не се истражени.

Делумно виновни, смета Мајер, се „слоевите на тајност и замаглување“ што го опкружуваат кралското семејство и ги поттикнуваат недоразбирањата. „Целото семејство треба да биде идеализиран одраз на самите Британци, а бракот на Хари со Меган многу ја олесни работата“, рече таа. „Неуспехот на тој проект е апсолутно катастрофален за кралското семејство“.

Ова доаѓа само енколку дена по прикажувањето на американската CBS и ексклузивната исповед на принцот Хари во разговор со едно од најголемите телевизиски имиња на денешницата, Андерсон Купер.