Полска се подготвува за војна, тоа се ненормални количини оружје

Во интервју за МОНДО, српскиот воено-политички аналитичар Александар Радиќ открива какви подготовки прави Полска за можна војна. „Тоа се ненормални количини оружје“, тврди тој.

Во првиот дел од интервјуто за МОНДО, воениот и политички аналитичар Александар Радиќ зборува за борбите во Бахмут, како и за Кина како фактор чија конечна одлука со нетрпение се чека низ светот. Во продолжение на разговорот за војната во Украина, Радиќ се осврна на обезбедувањето воена помош за Украина, а зборуваше и за Полска, земја која напорно се подготвува за војна. Полска планира да стане една од најголемите воени сили на Стариот континент, додека Украина ќе добие ракетни системи Леопарди и Патриот во втората половина на 2023 година.

„Полска веќе се помири со идејата дека може да има војна. Тоа ја подготвува нацијата за можноста за војна во одреден момент. Тие се најактивните поддржувачи на Американците во пружањето помош за Украина. Полска нарача ненормална количина оружје во однос на претходните критериуми, во последните 30 години нема преседан некој да нарача толку оружје – 1366 тенкови, стотици хаубици, артилерија и ова е само почеток на приказната.

Тие радикално ја зајакнаа војската, го обучуваа населението и беше испратена порака до населението да се подготви за војна. Што се однесува до Молдавија, таму се случува истото како во Полска, тие едноставно немаат толкаво ниво на организација. И Романија се подготвува бидејќи нарачале американски леопарди. Молдавија е во непријатна ситуација. Не е, но во пракса може да се смета за дел од НАТО блокот во политичка смисла. Русија има 400 километри граница со Украина и исто и со Молдавија“, вели Радиќ.

Полска инвестираше огромни пари во одбранбениот систем и инвестицијата ќе се мери во десетици милијарди долари. Само од Јужна Кореја купува повеќе од 1.000 тенкови К2, 672 самоодни хаубици К9 и 288 повеќецевни К239. Од нив, повеќето тенкови и хаубици ќе се произведуваат под лиценца во Полска. Бизнисот со Сеул не застанува тука, бидејќи Варшава им порачала и 42 борбени авиони ФА-50.

Освен од Далечниот Исток, Полска купува оружје и од својот традиционално најголем сојузник – Соединетите Американски Држави. Така, од Вашингтон ќе се купат 366 тенкови М1А2 Абрамс, од кои 250 се во најновата верзија SEPv3, а на преговори се најмалку 20 повеќецевни ракетни фрлачи HIMARS, кои се прославија на бојното поле во Украина ( Варшава планира да купи повеќе од 200). Дури 92 јуришни хеликоптери Апачи 64Е купуваат Американците, а полското воено воздухопловство ќе се модернизира со 32 борбени авиони од петтата генерација Ф-35А.

„Најголемиот снабдувач на украинската армија е руската армија“

„Американците беа и останаа главниот арсенал на украинската армија. Леопарди и Патриот системи се само дел од приказната. Најголемо количество оружје редовно пристигнува од Американците, бидејќи сакаат јавно да се види како и со што помагаат и нивните сојузници. Германците досега дадоа многу. Тие очигледно немаа долгорочен поглед на списокот на средства што можеби ќе им требаат. Украинските тенкови се носат во војна. Факт е дека до вчера најголем добавувач на украинската армија беше руската армија, бидејќи тие имаа најголема помош при заземањето на руската опрема. Во првата фаза од војната, Русите оставија механизирани баталјони со полни тенкови, но оваа опрема беше истрошена. Бојни загуби, штети, штети, потрошени ресурси, тие се соочуваат со сето тоа.

Руската и украинската војска сега се во трка по ресурси. Украинците бараат ресурси од Запад, а Русите треба да бидат задоволни со себе. Не е лесно за двете страни. Русите имаат многу повеќе ресурси, но на бојното поле се појавува многу застарена опрема и тоа доволно говори за ситуацијата со Русите. Се појавува опрема произведена во 1940 и 1950 година Зборуваме за артилерија, јасно е дека имаат проблеми со снабдување и производство, односно со обновување на опремата што е истрошена во војната, додека украинската страна има политика на просење и примање. Американците беа главните снабдувачи на украинската армија. Сакаат да останат, но и да ја покажат јасната подготвеност на останатите“, заклучува Радиќ.

Германија се согласи да и испорача на Украина 178 тенкови од постарата верзија на Леопард I. Оваа одлука ја донесе германскиот совет за безбедност, а во оваа донација ќе учествуваат Данска и Норвешка. Според неофицијални информации, еден дел од тенковите треба да пристигнат во Украина до летото, а другиот – на почетокот на 2024 година, објави претходно британски „Ројтерс“.