Под урнатините во Турција може да има 180.000 луѓе

Овгун Ахмет Ерџан, експерт за земјотреси, проценува дека 180.000 или повеќе луѓе би можеле да бидат заробени под урнатините, од кои речиси сите се мртви, пишува Економист.

Целосниот обем на уништувањето предизвикано од двојните земјотреси со јачина од 7,8 и 7,5 степени според Рихтеровата скала што ја погодија јужна Турција и северна Сирија на 6 февруари останува непозната.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган прогласи вонредна состојба во десет провинции погодени од земјотресите, каде живеат 13 милиони луѓе.

Преживеаните во јужна Турција и северозападна Сирија минаа втора ноќ на студениот студ, многумина засолнети во своите автомобили или под ќебиња на улиците, плашејќи се да се вратат во потенцијално сериозно ослабените згради.

Бројот на загинати во Турција и Сирија по земјотресот се искачи на најмалку 12.049. Сириската цивилна одбрана објави дека најмалку 2.992 луѓе биле убиени во северозападна Сирија. Се вели дека повеќе од 2.850 се повредени.

Претходно турскиот претседател изјави дека бројот на жртвите во неговата земја се искачи на 9.057.