Пензионерка трипати ограбила банка, полицијата едвај успеала да ја фати

78-годишната Бони Гуч, која веќе два пати беше осудена за грабежи на банки, повторно е уапсена поради трет грабеж во Мисури, соопшти полицијата. Гуч влегла во Гуперт Фајненшл Банк и наводно и предала на благајничката белешка во која барала да и предаде илјадници долари во готово. Таа оставила и белешка во која пишувало „Благодарам, извини, не сакав да те исплашам“, пред да замине со парите.

Во моментов е во затвор и ќе мора да плати кауција од 25.000 долари доколку сака да биде ослободен. Гуч влегла во банката со црна маска, црни очила за сонце и пластични ракавици. Обвинителите тврдат дека видеото од надзорот покажува како таа удира по шалтерот во еден момент, наредувајќи побрза испорака на готовината, пишува „Би-Би-Си“.

Полицајците во Плезант Хил, Мисури добиле пријава за „грабеж во тек“ и набрзо ја пронашле осомничената жена во нејзиното возило. Обвинителите наведуваат дека во возилото се почувствувал силен мирис на алкохол, додека парите биле расфрлани на подот.

Седумдесет и осумгодишната жена е уапсена и обвинета за еднократна кражба или обид за кражба од финансиска институција. „Кога полицајците првпат ѝ пријдоа, беа некако збунети… Отпрвин не бевме сигурни дека ја имаме вистинската личност“, изјави началникот на полицијата во Плезант Хил, Томи Рајт за Канзас Сити Стар.

Ова не е првпат Гуч да има проблеми со законот. Веќе имала две пресуди. Еден за грабеж во Калифорнија во 1977 година, а друг за грабеж на банка во 2020 година, каде што таа наводно на шалтерката и подала роденденска честитка на која пишувало „ова е грабеж“. Нејзината условна казна за грабежот во 2020 година истекла во ноември 2021 година.