Обвинителството бара притвор за мајката која ги претепа своите деца

Oсновното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 34-годишна жена за која постои основано сомнение дека сторила две кривични дела – Телесна повреда од член 130 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик.

Тој е осомничен дека на 7 мај годинава се јавил во итната помош во Белград и лажно пријавил дека е фрлена бомба на автобуската станица во Белград, а потоа и во итната служба во Крагуевац, на која пријавил дека има бомба е сместен во контејнер во близина на зградата на Собранието.на градот Крагуевац.

На осомничениот му е одредена мерка притвор до 48 часа и со кривична пријава ќе биде изведен во Основното јавно обвинителство Крагуевац, јавува Танјуг.