Нож и електрошок пронајдени кај ученик во скопско средно училиште

МВР информира дека вчера во 18.20 часот во Полициската станица Кисела Вода, во присуство на родител, бил извршен службен разговор со малолетник – ученик во средно училиште на подрачје на Кисела Вода, по претходна пријава од помошник директорка на училиштето дека при преглед од обезбедувањето кај него бил пронајден нож.

Ножот бил одземен и по документирање на случајот ќе следува соодветен поднесок.

Денеска, пак, полициски службеници од Полициската станица Бит Пазар, во присуство на родител и стручен тим од средното училиште во кое учи, извршиле службен разговор со 15-годишен ученик од Скопско затоа што при спроведена акциска контрола во која бил извршен преглед на ученици во повеќе училници, кај него бил пронајден електрошок.

Предметот бил одземен и ќе следува соодветен поднесок, велат од полицијата.