Зграда во Турција се урна како кула од карти (ВИДЕО)

Најмалку една зграда се урна во турскиот град Халилије во областа Шанлиурфе поради последиците од катастрофалниот земјотрес што ја погоди Турција.

Камерите ги снимија луѓето како бегаат во неверување откако зградата беше срамнета со земја за неколку секунди.

Силен земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала ги погоди Турција и Сирија во понеделникот, при што загинаа десетици луѓе и срамни згради со земја додека луѓето сè уште спиеја, а последователните потреси се почувствуваа дури и на Кипар.

Потпретседателот Фуат Октај на прес-конференција рече дека бројот на загинати во Турција се искачи на 284, а 2.323 се ранети.

Со бројките од Сирија каде загинале 237 лица, вкупниот број на загинати е 521.
Епицентарот на земјотресот бил во областа Пазарџик, во провинцијата Кахраманмарас на југоистокот на земјата, на околу 60 километри додека врана лета од сириската граница.

Телевизиските снимки покажаа шокирани луѓе во пижами како стојат во снегот додека спасувачите копаат низ урнатините од куќите.