Доживеав до 109 години, а ова се моите две најголеми тајни за долговечноста

Пензионираната учителка Олив Едвардс во четвртокот го прослави својот 109 роденден и ги откри едноставните совети кои и „помогнаа“ да живее подолго.

Олив живее во старечки дом во Северен Јоркшир, Англија, каде минатата недела и беше подарена торта и специјална роденденска честитка од кралот Чарлс III.

Таа минатата година го прослави својот 108 роденден со печен лосос, цветна торта и слика на кралицата Елизабета.

Едвардс е родена во 1914 година и со години ги подучувал децата. Таа рече дека сака да вежба, дури и во подоцнежните години.

„Уживав во прошетката. Кога имав 80 години, играв фудбал и крикет со моите внуци. Сега таа ги поминува деновите во читање, плетење и шиење“, изјавила Олив и открила две тајни за нејзината долговечност.

„Бидете тврдоглави и пијте многу вода“.

Рекла и дека јаде три оброци дневно и сака лосос и раковини.

Има две ќерки, четири внуци и шест правнуци.

Birchlands Care Home објави фотографии од роденденската забава на Едвардс на својата Фејсбук страница, посакувајќи и добро.

Иако 109 е импресивно, Едвардс не е најстариот жив човек.

На Марија Брањас Морера од Шпанија му беше доделена титулата најстара личност во јануари на 116-годишна возраст, пишува NY Post.