Ахмети го поставил Османи на местото на Меџити

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, го назначил Бујар Османи за координатор на политичките процеси во Чаир, функција што до сега ја извршувал предводникот на т.н. Огнена група, Изет Меџити. Меџити за ТВ21 изјавил дека „одлуката на Ахемти е нелигитимна и е замолчување на неистомислениците“